ORMAN SAĞLIĞI

Sağladıkları ekonomik, ekolojik ve sosyal faydalar nedeniyle ormanların korunması hayati derecede önemlidir. Ormanların birçok canlı için barınak teşkil etmesi, erozyonu önlemesi, oksijen kaynağı olması, karbon tutma özelliği, havayı temizlemesi ve gürültüyü önlemesi gibi faydaları düşünüldüğünde ormansız bir hayatın devamlılığı düşünülemez.

Orman sağlığını bozan veya tehdit eden etmenlere karşı ormanların doğru bir şekilde korunması sürdürülebilir ormancılık faaliyetlerinin en önemli basamaklarından biridir.  Ormanların sağlığını bozan etmenlerin başında da orman zararlısı organizmalar gelmektedir.

Ekolojik dengenin hayati derecede önemli olduğu orman alanlarında, orman zararlıları ile mücadelelerde biyolojik çeşitliliğe zarar vermeyen yöntemler tercih edilmelidir. Zararlıların türü, istila alanlarının ve istilanın boyutunun teşhisi sonrası uygun biyolojik, biyoteknik mücadele metotlarının belirlenmesi yoluyla mücadele edilmelidir.

Ormanlarda biyolojik çeşitliliğin korunması, ormanların sürdürülebilir yönetiminin temel koşullarındandır. Ancak kimyasal mücadele ile biyolojik çeşitliliğe büyük zarar verilerek  zararlıların daha da etkili olmasına zemin hazırlanmaktadır. Bu nedenle ormanlarda biyolojik çeşitliliğe zarar vermeden, hedef zararlı üzerinde etkili olabilen biyolojik mücadele yöntemlerinin tercih edilmesi önem taşımaktadır.

Envirotek olarak bu doğrultuda “ENTEGRE BİYOLOJİK MÜCADELELER” kapsamında tecrübelerimizi çözüm ortaklarımızla paylaşmaktayız.

Envirotek AdminORMAN SAĞLIĞI