BİYOLOJİK MÜCADELE

BİYOTEKNİK MÜCADELE

TUZAKLAR

Çam Kese Böceği

Ekolojik zararları

Çamkese böcekleri, ağaçlar için primer (birincil) zararlı olup, ibrelerinden beslendikleri ağaçları zayıflatır, ikincil (sekonder) zararlıların özellikle de kabuk böceklerinin istilasına maruz bırakarak, dolaylı olarak ağaç ölümlerine neden olurlar. Çam kese böceği zararı tırtıl / larva evresinde yapmaktadır.

Ekonomik zararları

Ağaçlarda yaprak kaybına neden olarak, büyüme bozukluğuna sebebiyet vermektedir. Artım kayıpları (hacim kaybı) ile birlikte ağaçlardaki direnç düşüklüğüne neden olmakta, diğer zararlıların ağaçları kurutmasıyla ormanlarda ekonomik kayıplara yol açmaktadır.

Çam kese böceği tırtılları alerjen tüyleri sebebiyle insan ve hayvan sağlığı üzerinde tehdit oluşturmaktadır. Astım başta olmak üzere, alt ve üst solunum yolları rahatsızlıkları olan vatandaşların lenf bezlerinin şişmesine yol açarak, koma ve ölümlere neden olmaktadır.

Bu tüyler insanlar ve hayvanlarda acı veren deri irritasyonlarına, kaşıntılara, ürtikere, ödeme, alerjik reaksiyonlara ve göz enfeksiyonlarına neden olmaktadırlar. Ayrıca, solunum yoluna temasları rinit, faranjit, bronşit gibi solunum yolu enfeksiyonlarına da neden olabilmektedir.

Envirotek AdminÇamkese